Julgåva

Snart är det jul. Julen märks redan i butikernas utbud av varor. Redan nu, då marken ännu är täckt av löv och termometern visar +12 värmegrader, dyker en och annan jultomte upp på butikens hyllor. Deras röda tomteluvor piggar upp oss i höstmörkret.
Vårt postkontor här i Borgå började sälja julkalendrar redan i början av oktober.
Samhället förbereder sig i god tid inför en kristendomens största helger, julen. Hur är det med oss?

Gud gav till oss människor sin största gåva, sin egen Son. Johannes skriver:
"Och Ordet blev människa och levde bland oss här på jorden. Vi såg hans härlighet som den enda Sonen har fått av sin Far i himlen. Och genom Sonen har vi lärt känna Fadern och hans kärlek och förlåtelse." Joh 1:14 (ur Handbok för Livet)

Ängeln berättade också till herdarna:" Idag har en Frälsare fötts åt er i Davids stad. Han är Messias, Herren." Luk 2:11
En julgåva från Gud, en gåva åt alla. Ett budskap som gäller hela folket. Där är du och jag med.

Under november och december finns det flera möjligheter att dela med sig av julgåvan Jesus till andra. Vår församling gör det genom Guds ord men också i praktisk handling. Praktiska, enkla handlingar, kan förmedla Guds kärlek till någon som inte har så mycket. Och kanske Jesus får lysa upp någons höstmörker som Världens ljus och Frälsare genom dig.

Mayvor Wärn-Rancken